Inline popup

V pátek začíná Dvořákova Praha; první tóny patří impozantním Svatebním košilím

V pátek 7. září slavnostně otevře v Rudolfinu jeden z našich největších hudebních festivalů Dvořákova Praha dílo, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství Antonína Dvořáka a Karla Jaromíra Erbena. Mrazivá Erbenova balada Svatební košile o cestě do záhrobí, která končí vykoupením, Antonína Dvořáka uhranula a jeho mimořádné zhudebnění prožitek dramatické básně mnohonásobně umocňuje. Roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem ji to stálo život, bude zpívat Kateřina Kněžíková. Jejího mrtvého milého ztvární Richard Samek a v roli vypravěče je doplní Svatopluk Sem. Trojici sólistů doprovodí Český filharmonický sbor Brno a Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši. „Dvořákova kantáta Svatební košile má především ohromný spád, jde z hlediska děje o jednu z autorových nejpoutavějších vokálních skladeb či skladeb vůbec. Samozřejmě je to rovněž Erbenova vizitka,“ dodává dirigent Jakub Hrůša.

 

Následující večer v sobotu 8. září vzdá Dvořákova Praha hold dalšímu ze světových skladatelů Leonardu Bernsteinovi a oslaví tak sté výročí jeho narození. Přední americká houslistka Hilary Hahn spolu s orchestrem Camerata Salzburg pod taktovkou Daniela Blendulfa přednesou Bernsteinovu Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. Hilary Hahn vystoupí namísto oznámené Janine Jansen, která je v indispozici. Program večera zůstává beze změny a vedle Bernsteinovy serenády zazní v Rudolfinu také Dvořákovo Nokturno H Dur a Serenáda E dur pro smyčcové nástroje.

 

Vedle monumentálních děl mají ve festivalovém programu pevné místo i komorní koncerty. Letos samostatnou programovou komorní řadu připravila v roli kurátorky izraelská klarinetistka Sharon Kam. Hned v pondělí 10. září tak budeme mít příležitost ocenit klarinetové kvintety Mozarta, Brahmse a Regera, které provede spolu s dalšími renomovanými sólisty Isabelle van Keulen, Ulrike-Anima Mathé, Volkerem Jacobsenem a Gustavem Riviniusem.

 

Festival Dvořákova Praha s úctou pečuje o odkaz jednoho z největších světových skladatelů a vedle notoricky známých Dvořákových děl staví i díla méně známá a zřídka uváděná. Hlavní festivalová programová řada Dvořák Collection patří druhým rokem Dvořákovým dílům pro sbor a orchestr. Vedle Svatebních košil tak zazní oratorium Svatá Ludmila, Lužanská mše nebo oslavná kantáta Americký prapor. Během dalšího programu budou uvedena díla i mnoha dalších velikánů několika staletí od Wolfganga Amadea Mozarta přes Johannese Brahmse, Claude Debussyho až po zmiňovaného Leonarda Bernsteina či Oliviera Messiaena. Do Prahy v letošním roce zamíří londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields, známý skvostnou interpretací Mozarta, jejich krajané Orchestra of the Age of Enlightenment, po dvouleté přestávce se vracející Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a okouzlující pěvkyní Bernardou Fink či rakouská Camerata Salzburg. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin či Valentina Lisitsa. Debut na hlavním festivalovém pódiu ve Dvořákově síni Rudolfina letos čeká jihokorejskou houslistku Bomsori Kim a českého klavíristu mladé generace Lukáše Klánského. S vybranými umělci nabízí festival diskusní setkání po potlesku moderovaná Jiřím Vejvodou.

 

Více informací a předprodej vstupenek na www.dvorakovapraha.cz.

 

 

Hlavním centrem festivalu je Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vstupenky na všechny koncerty je možné koupit na www.dvorakovapraha.cz, ve festivalovém Informačním centru v Rudolfinu (za hlavním vstupem v prvním zádveří vlevo) a v síti Ticketpro. Festival nabízí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Zveřejněno: 05/09/2018Comments (0)