Inline popup

Britští Razorlight zahrají příští týden poprvé v České republice

Britská kapela Razorlight, jedna z předních indie rockových kytarovek první dekády 21. století, vystoupí již příští týden poprvé v České republice. 7. února 2019 v pražském Lucerna Music Baru představí naživo novou desku Olympus Sleeping, která vyšla loni po dlouhých deseti letech.

Razorlight vznikli ve východním Londýně v létě 2002 okolo zpěváka a kytaristy Johnnyho Borrella. Během své existence prodali přes čtyři milióny alb, hráli ve vyprodaných arenách i jako hvězdy největších festivalů. Jejich debutové album Up All Night z roku 2004, které věrně zachytilo obrovskou energii tehdejších večírků ve squatech a původních londýnských klubů, vystoupalo na třetí místo britské albové hitparády. Píseň Somewhere Else se pak stala dvojkou na žebříčku singlů. V roce 2005 navíc Razorlight získali ocenění NME Best New Band.

 

Druhá, eponymní, deska z července 2006, která jim otevřela cestu na mezinárodní scénu, vystřelila rovnou na první místo ostrovní hitparády. Singl In The Morning se dostal na třetí místo, skladba America se pak vyšplhala dokonce na samý vrchol obliby. V roce 2007 získali Razorlight dvě nominace na BRIT Awards a dvě na NME Awards. Hráli v londýnské O2 areně i před The Killers na velkých letních festivalech. Hlavní singl Wire to Wire z třetího alba Slipway Fires vystoupal na páté místo ostrovní hitparády a bodoval i v dalších evropských zemích. V roce 2010 kromě dalších koncertů ve Velké Británii a předskakování U2 začali členové skládat čtvrté album. Z důvodu pochyb o jeho kvalitě se ale nikdy nedočkalo vydání. V roce 2013 Johnny Borrell navíc založil formaci Johnny Borrell and Zazou ovlivněnou world music, se kterou vystupoval v letech 2013 a 2016.   
 

Na začátku roku 2017 se Razorlight probudili ze spánku, když Johnny začal skládat a hrát nové skladby s kytaristou Davidem Ellisem, ke kterým se připojil bubeník Martin Chambers z The Pretenders. Výsledkem je jejich čtvrtá deska Olympus Sleeping, o které Johnny říká: “Tuhle desku jsem složil s čistým potěšením. Je to moje vyznání určitému druhu muziky - muziky, která inspirovala tolik lidí ke vzniku a následování kapel.

 

Fakta a zajímavosti:

 

  • Byli nominovaní dvakrát na Brit Awards
  • Jako headlineři vystoupili na festivalech Reading, Live Earth či Radio 1`s Big Weekend po boku Kasabian či Kaiser Chiefs
  • Kapelu založil Johnny Borrell, ten je aktuálně také jediným původním členem Razorlight
  • Absolvovali první turné v roce 2002
  • První album Up All Night vydali v roce 2004 a umístilo se na 3. místě v britské hitparádě
  • V červenci 2005 vystoupili v Hyde Parku v Londýně pro akci Live 8 spolu s U2, Coldplay, Pink Floyd a dalšími
  • Druhé album obsahující hity America a Somewhere else vyšlo v roce 2006 a dostalo se na 1. místa britských hitparád
  • Jako předskokani hráli pro hudební velikány jako Rolling Stones, Queen + Paul Rodgers, Oasis nebo Richard Ashcroft
  • Po desetileté nahrávací pauze vyšlo v roce 2018 album Olympus Sleeping

 

Zveřejněno: 30/01/2019Comments (0)